خانه / اخبار شرکت / تا پایان سال تولید گاز ایران در پارس جنوبی عسلویه با قطر برابر می شود

تا پایان سال تولید گاز ایران در پارس جنوبی عسلویه با قطر برابر می شود

معاون وزیر نفت گفت: ایران تا پایان امسال با بهره‌برداری از فازهای ۱۷و ۱۸، ۱۹ و ۲۰ و ۲۱ در زمینه تولید گاز از مخزن مشترک با قطر برابر می‌شود، اما از نظر میزان تجمعی هنوز با آنها فاصله داریم.
روابط‌عمومی شرکت نفت وگاز پارس روز شنبه به نقل از علی کاردر در جریان بازدید رئیس و مدیران ارشد دیوان محاسبات کل کشور از پارس‌جنوبی افزود: در سه سال اخیر حجم تولید گاز کشور از پارس جنوبی به طور چشمگیری افزایش یافته است.
وی اضافه کرد: توسعه کامل پارس جنوبی گام مهمی در تکمیل زنجیره ارزش محصولات هیدروکربوری، تقویت صنایع پایین دستی، تولید منابع اولیه مورد نیاز در صنایع کشور ، صادرات محصولات با ارزش افزوده بالا در بازار های بین المللی و ایجاد ظرفیت های جدید شغلی گوناگون در سطح کشور است.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، با بیان اینکه تحقق ظرفیت های تعیین شده در این طرح ها دارای ارزش بسیار بالا برای اقتصاد کشور است ادامه داد: به عنوان نمونه، تولید میعانات گازی که از محصولات ارزشمند فازهای پارس جنوبی است، دارای ارزش اقتصادی بسیاری است و ظرفیت های کشور را هم در حوزه صادرات و هم در زمینه تولید فراورده های با ارزش ارتقا می دهد.
وی یادآورشد: جلوگیری از خام فروشی یکی از مهمترین بخش های اقتصاد مقاومتی و از اهداف شرکت ملی نفت ایران است که با بهره برداری از پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در بندر عباس و ساخت پالایشگاه سیراف تمامی میعانات گازی تولیدی کشور مورد استفاده قرار گرفته و از خام فروشی این محصول جلوگیری می شود.
کاردر اضافه کرد: با بهره برداری از این ۲ پالایشگاه روزانه ۴۸۰ هزار بشکه میعانات گازی در پالایشگاه ستاره خلیج فارس و ۳۶۰ هزار بشکه نیز در پالایشگاه سیراف مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
معاون وزیر گفت: تمدن صنعتی موجود در پارس جنوبی از دستاوردهای ارزشمند انقلاب اسلامی، نتیجه تلاش متخصصان داخلی و سهم تمام مردم ایران است.
وی افزود: این میدان مشترک در ابعاد گوناگون دارای اهمیت است و جایگاه تاثیرگذار پروژه‌های گازی موجود، در اقتصاد مقاومتی بسیار راهبردی است.
کاردر، به بهره برداری از فازهای باقی‌مانده پارس جنوبی تا ۲ سال آینده اشاره کرد و گفت: امیدورایم با تلاش فرزندان این مرز و بوم سهم کامل خود را از این میدان برداشت کنیم.
معاون وزیر نفت با بیان اینکه پارس‌جنوبی از زمان شروع فعالیت های نخست اجرایی تاکنون فراز و نشیب های زیادی را پشت سرگذاشته، یادآورشد: این منطقه به لحاظ گوناگون برای کشور دارای اهمیت است، از این رو در دوره های مختلف ، مورد توجه دستگاههای اجرایی بوده است.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با یادآوری سفر مقام معظم رهبری به پارس جنوبی اظهار داشت: حضور ایشان در پارس جنوبی و جهادی خواندن کارها نشاگر آن است که این منطقه از اهمیت ویژه ای برای مردم و نظام برخوردار است و به عنوان مرکزی بسیار مهم و تعیین کننده برای اقتصاد کشور تلقی می شود.
هم اکنون روزانه ۴۸۰ میلیون متر مکعب گاز از فازهای طرح توسعه میدان مشترک پارس جنوبی تولید می شود که این میزان تا پایان امسال به ۵۴۰ میلیون مترمکعب افزایش می یابد.

همچنین ببینید

پترولاتیوم (گریسی) نوار، پرایمر و ماستیک پترورپ کانادا

فروش نوار، ماستیک و پرایمر پترولاتیوم (گریسی) جهت ضدخوردگی اتصالات فولادی، لوله ها، ولوها ، …